MiDd0Wn
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MiDd0Wn

Aradığınız Herşeyi Bulabileceğiniz Tek Adres...!!!

AnasayfaKapıGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Hayal Portresi…

YazarMesaj
Admin Psc0
AdMiNsTaTöR
AdMiNsTaTöR
Admin Psc0

Hayal Portresi… Empty
MesajKonu: Hayal Portresi…   Hayal Portresi… I_icon_minitimeC.tesi Ağus. 08, 2009 3:32 am

Hayal Portresi…

…Hayal onikinci yasindayken cok sevdigi dedesini kaybetti,dedesini cok ama cok seviyordu,babasindan goremedigi sevgiyi onda buluyordu,karli bir kis gununde,dedesi yataginda uyurken vefat etti,,yikilmisti Hayal’in dunyasi,dedesinin ardindan gunlerce goz yasi doktu.,Basini dedesinin gogsune dayadigi dedesininde saclarini oksiyarak benim guzel kizim demesini gunlerce unutamadi..
…Fakirdiler hem-de cok fakirdiler 2 odali bir evde yedi kisi yasiyorlardi.Hayal,in 11 yasinda erkek kardesi Yasar ve 9 yasinda bir de kiz kardesi Hatice vardi,bir birlerini cok seviyorlardi,Dedenin olumunden sonra Hayal ninesine baglanmisti -,onuda herseylerden cok seviyordu.Kardeslerinide cok seviyordu..

…Hayal’in babasinin belirli bir isi yoktu,ne is yaptigini kimse bilmezdi,bazen bir kac hafta evde kalir bazen haftalarca ,bazende bir kac ay eve ugramazdi,baska bir kadinla iliskisi oldugu kulaktan kulaga soyleniliyordu..Eve geldigi zaman elleri dolu gelir,bunlarla idare edin,bir daha ne zaman sizlere yiyecek getirecegim belli olmaz der ve annesine biraz para birakirdi..
..Babasinida cok seviyordu,bilemedigi bir sebebden dolayi,babasi onu cok sevmiyordu,bir kere bile babasinin boynuna sarilamamis, dizlerine oturup canim babacigim seni cok seviyorum diyememisti,babasi hic bir zaman boyle bir ortama musaade etmemisti,kucuk yaslardan itibaren babasinin kendisini sevmedigi duygulari icine yerlesmisti.Fakirdiler,kasabanin cok yakinindaki bir koyde oturuyorlardi, diger cocuklar gibi iyi elbiseler giyemiyorlar, diger cocuklar gibi okul kantininden yiyecek alamiyorlardi,annelerinin hazirlamis oldugu sandevicleri okulda yiyorlardi.

…Hayal- Annesi Necla’yida cok seviyordu,ama Annesi diger kardeslerine daha cok ilgi gosteriyordu,arada kopuk bir sevgi baglari vardi,bunu kucucuk yaslarda anlamisti,herseye ragmen annesinin obur kardeslerine gosterdigi ilgi ve sevgiden dolayi onlari kiskanmiyordu..Her zaman kendinde bir eksiklik hissediyordu,babasi fazla yakinlik gostermiyor,annesi kizim yavrum diye bagrina basmiyordu..Icinde bir eksiklik vardi.alakaya,sevgiye,$evkat’e susuzdu..Dede vefat ettikten sonra ninesine daha cok sokulmustu ama ninede bir hayli yasliydi,Hayal’i anliyamiyordu..

…Fakirlik,yoksulluk icinde her seye ragmen ya$am devam ediyordu,kimi gunler ac kaldiklarida oluyordu…Annesine ve babasina dikkat ettigi zaman onlarin da aralarinda gercek bir sevgi olmadigini gormustu,babasi annesine adeta bir kapi pas pasi gibi muamele ediyordu,zaman zaman kavga ediyorlardi,sonunda alttan alan yine annesi oluyordu..Bir kavgadan sonra babasi kapiyi carpip cikmisti annesi iki goz iki cesme agliyordu,kostu annesine sarildi, teselli etmek istedi…Necla ne yaptiysam bu adama yaranamadim,sevmedi beni- sevemedi beni,bir gun birakip gidecegim dedi.Hayal annesine sarilip oda onunla goz yaslari dokup ne olur anne yalvariyorum sakin gitme sakin birakma bizleri diye aglamaya basladi.Hayal sevgiye muhtacti,sevgiye ve $evkat,e susuzdu,sevgiyi ariyor ama bulamiyordu.
…Yillar geciyor Hayal serpilip guzel bir kiz oluyordu onbes yasina girmisti,Bu arada annesi Necla,da icin icin eriyordu,para bulursa babasi doktora goturuyordu,bazen ilac bile alamiyorlardi.Necla hayatindan bikmis yasama sirt cevirmis bir an evvel bu dunyadan goc etmek ister gibiydi..Annelerinin hastaligina hepsi uzuluyorlardi.Bir sonbahar gununde annesi leyen icinde camasir yikarken yere yigilmis bir daha kalkamamisti..Babasi bir kac haftadir eve ugramamisti,Koylulerin yardimiyla cenaze kaldirildi..Hayal gunlerce annesinin ardindan goz yasi doktu.Kendi oz babasindan,oz annesinden gercek sevgiyi tadamamasina ragmen onlari cok seviyordu..Bazen babasinin karsisina gecip gozlerinin icine bakip, beni nicin sevmiyorsun,ben senin kizin degilmiyim diye sormak sonrada aglamak istiyordu..

…Bir yasli nine ve 3 cocuk, hayat devam ediyordu,kimi ac kimi tok gunleri geciyordu.Babalari arasira gorunuyor bazen biraz yiyecek birakiyor bazende biraz para..
…Serin bir sonbahar aksamiydi,ruzgar catinin kenarlarinda ugulduyordu..Hayal kucuk masada okul odevlerini yapmaya calisirken gozlerinden de yaslar bosaliyordu.Hayal’in portresi bombostu- o portre icinde sevgiyi ariyordu,o portre icinde yasamadigi cocuklugunu, o portre icinde sevgiye,$evkat’e susuzlugunu ariyordu. Elinde bastonu ile ninesi yanina geldi, Kizin gozlerinin yasli oldugunu gorunce- nicin agliyorsun yavrum diye sordu,, Hayal bir anda kendim icin agliyorum diyecekti kelimeler agzindan dokulmeden Annem icin agliyorum nine annem icin dedi..Nine yan odaya gidip uzerine kalin bir sey aldi, sonra geri gelip kazagini giy ve benimle gel dedi.Hayal kalin kazagini giydi,sonra nereye gidiyoruz nine diye sordu.Nine sabirli ol ve yanimda yuru dedi.Koyun bozuk toprakli tasli yollarindan gectikten sonra koyun biraz disinda olan mezarliga geldiler.. Hayal merakla annemin mezarina mi gidiyoruz nine diye sordu.-Ninesi evet yavrum dedi.Mezarlik icinde ninesi baska yone dogru yuruyordu, Hayal, ninecigim annemin mezari o tarafda degil bu tarafda dedi.Ninesi cok konusmadan beni takip et diye soylendi, Hayal galiba ninem kafasini usutuyor diye mirildandiktan sonra yasli kadini takip etti..Ninesi bir mezar onunde durdu,diz coktu ellerini acip dua okudu,sende egil ve fatiha oku yavrum dedi. Hayal bir sey anlamiyordu ama ninesini dinleyip mezarin basinda fatiha okudu…

..Hayal’in icinde bir merak vardi ninesi onu nicin bu mezara getirmisti.ninesi elindeki bastonu. Mezar tasindaki yaziya uzatti ve yaziyi okuyabiliyormusun kizim diye sordu..Hayal okuyorum nine. Melek konyali yaziyor dedi..Nine Hayal,in saclarina elini koyduktan sonra- Yavrum $imdi beni iyi dinle- Melek Konyali senin oz annendir,icinden geliyorsa bir dua daha et dedi.Hayal $oke olmus gibiydi,ninesinin dedigini anliyamiyordu,ya-da ninesi bunuyordu.Ninesi yine Hayal’in elinden tuttu simdi de obur annene gidip dua edelim eve giderken-de sana her seyi anlatacagim dedi. Beraberce mezarligin obur basina gittiler.Necla’nin mezari basinda nine torun beraberce dua edip eve donduler, yolda nine cok sessizdi,Hayal hem agliyor hemde ninesinin anlatacaklarini cok merak ediyor,bir yandanda ninem belleginimi kaybediyor diye supheleniyordu..
..Hayal ve ninesi ayni odada yatiyorlardi bir kosede ninesinin sandigi vardi, gece yere yatak seriyorlar gunduzde topluyorlardi,
..Hayal bir koseye oturdu, ninesi yavas hareketlerle sandigini acti,sonra,sonra kucuk bohca gibi bir sey cikarip acti icinde bir porselen bebek vardi, yepyeni gibi duruyordu, Hayal’e uzatip bu senin yavrum,annenden kalan tek hatira deyip Verdi,Nine ve torun divanin uzerine oturdular,nine anlatmaya basladi.

…Senin annenin adi Melek,dir cok guzel bir kadindi 16 yasinda babana kacmis,baban yakisikli adamdi butun kizlar onun etrafinda pervane olurlardi, 22 yaslarindayken calismak icin buyuk sehire gitti,orda annenle birbirlerine asik olmuslar,ama annenin ailesi varlikliymis,babanla iliskisini sevmemisler kiza baski yapmislar.Annen ve baban kacip buraya gelmisler,Annenin ailesi Melegi hic affetmediler ve bir daha aramadilar, Baban Anneni deliler gibi seviyordu,ona asikti,kisa bir zaman sonra annen sana hamile kaldi,cok gencti ve zayif ve narin bir vucudu vardi,dogumun yaklastigi gunlerde kendini pek iyi hissetmiyordu,bir gun yanima oturup bu porselen bebegi bana Verdi, Sanki kadinin icine dogmustu,dogumda bana bir sey olursa bu bebegi cocuguma ver, eger kizim olursa ismini Hayal,oglum olursa adini umut koyun dedi…Sen dogduktan bir kac saat sonra annen vefat etti dedi.. Hayal Ninesinin boynuna sarildi ikisi beraberce goz yasi doktuler.Nine biraz rahatladiktan sonra anlatmasina devam etti, sen dort aylikken baban Necla’yi kacirdi.Necla cok iyi bir kadin olmasina ragmen.Baban hic bir zaman Melek’i unutamadi,sevgisi,ve aski,da Melekle beraber gitti..

…Nine ve Hayal bir birlerine iyi geceler dileyip yataklarina uzandilar.Hayal uyuyamiyordu,Babasinin kendisini nicin sevmedigini simdi anliyor gibiydi,babasi annesinin olumune sebeb oldugu icin hep onu suclu goruyor bagrina basamiyordu..Ya uvey anne Necla,15 yildir bu sirri nasil saklamisti,icinden kalbinin derinliklerinden gelerek bir gun bile yavrum evladim diye Hayal’e sarilmamisti…
…Zorlu gunler icinde bir yil daha gecti,bu arada ninede rahmetli oldu, evde 3 cocuk kendi baslarina kaldilar,Simdi Hayal’in portresi hayal cercevesi bombostu, sevgiyi ariyordu sevgiye Ve $evkat’e susuzdu..Baba yine ayni babaydi,bir gun sarhos olarak eve geldi,cocuklarini karsisina aldi ve anlatmaya basladi..Ben bundan sonra bir daha evlenmiyecegim,bu arada sizlere de bakamiyorum onun icinde sizleri evlatlik vermek istiyorum,ya-da hukumet korumasi altinda yetistirme yurduna birakacagim dedi, hepsi birden aglamaya basladilar, artik yuva dagiliyordu.Biraz sonra baba sigara icmek icin disari cikti,Hayal de ardindan cikti,kendinde buyuk cesaret bulup, oz annesinin ailesini sordu, baba bilmiyorum tanimiyorum diye inat etti,sonrada nerde yasadiklarini ve kimler olduklarini soyledi.Hayal: yine oz annemin olumunden beni sorumlu tutup yillarca beni sevmedin degilmi,beni annemin katili gibi gorup 16 yilda bir sefer bile bagrina basmadin,ben 16 yildir sanki annesiz ve babasiz oksuz bir kiz gibi yetistim,beni sevgiden mahrup ettiniz diye bagirip iceri dondu..
..Bir kac gun sonra oz annesinin ailesine mektup yazip durumu anlatti ve yanlarina gelmek istedigini yazdi... Iki hafta sonra mektup ve biraz para geldi,kendisini Kabul ediyorlardi..Goz yaslari icinde kardeslerine veda edip ayrildi.

…Dedesi ve anneannesi hayal’I cok iyi karsiladilar iyi muamele ettiler.Hayal liseyi bitirdi,sonra calismaya basladi. Mutluluk ve mutsuzluk icinde cirpinip duruyordu,cunku yasanmamis bir cocuklugu,sevgiye,$evkat,e susuzlugu vardi, anali babali oksuz gibi yetismisti,Dedesi ve ninesi kendisine cok iyi davranmalarina ragmen icinde doldurulamayan bir bosluk vardi..Hayal portresi hala bom bos duruyordu.iki kardesi oksuzler yurduna verilmisti onlarla irtibati hic bir zaman kaybetmedi zaman zaman gorustuler zaman zaman mektuplastilar.
…Gunlerden bir gun Nihat karsisina cikti,birbirlerinden hoslanip arkadas oldular sonrada sevgili..Hayal butun hayatini yasamini Nihat,e anlatti,Hayalportresinden bahsetti,alti ay sonra evlenmeye karar verdiler.Ni$an’dan bir gun evvel disarda bir yerde yemek yerlerken Nihat Hayal’in elini avuclari icine aldi, seni cok seviyorum Hayal.geride kalan yasanmamis cocuklugunu,sana veremem ,ama o bos olan hayal portreni sevgimle dolduracagim ve seni omrum boyunce sevecegim dedi.

Alıntıdır...!!!
https://middown.yetkin-forum.com

Hayal Portresi…
1 sayfadaki 1 sayfası